Testament ili ugovor o ustupanju ili raspodeli imovine za života
Ideja za pisanjem ovog teksta je proizišla iz dugogodišnjeg rada sa klijentima. Nismo upoznali nijednog klijenta koji nije bio upoznat sa pojmom testament, ali isto tako možemo slobodno da kažemo da nismo upoznali ni jednog koji je bio upoznat sa pojmom Ugovora o ustupanju i raspodeli imovine za života.
Ugovor o ustupanju i raspodeli imovine za života nije još uvek doživeo svoju raspostranjenost iako postoje brojne pozitivne strane prilikom njegovo zaključenja.
U ovom tekstu ćemo uporediti razlike između ova dva pravna posla, te nedostatke i prednosti.
Testament je jednostrana, lična i uvek opoziva izjava volje za to sposobnog lica kojom ono raspoređuje svoju imovinu za slučaj smrti, u zakonom određenom obliku.
Ugovorom o ustupanju i raspodeli imovine za života, predak može ugovorom svojim potomcima ustupiti i razdeliti imovinu za zivota.
Komparacija testamenta i ugovora o ustupanju i raspodeli imovine za života
Osnovna razlika je što se testamentom, imovina prelazi na naslednika nakon smrti, a ugovorom o ustupanja i raspodeli imovine za života , prelazi na naslednika u trenutku zaključenja ugovora.
Testamentom se može povrediti nužni deo i testament može biti predmet pobijanja pred sudom, dok imovina obuhvaćena Ugovorom o ustupanju i raspodeli ne ulazi u zaostavštinu.
Za testament naslednici ne moraju da daju saglasnost, mogu i da ne znaju za njega, dok prilikom zakjučenjenja Ugovora o ustupanju i raspodeli imovine potrebno je da se saglase svi naslednici koji bi bili pozvani na nasleđe sa raspodelom imovine.
Najučestali primeri testamenta su:
Svojeručno zaveštanje
- Zaveštalac koji zna da čita i piše može zaveštanje sačiniti tako što će ga svojom rukom napisati i potpisati.
- Za punovažnost svojeručnog zaveštanja nije nužno da se u njemu naznači datum kada je sačinjeno, ali je to poželjno.
Pismeno zaveštanje pred svedocima
- Zaveštalac koji zna da čita i piše može zaveštanje sačiniti tako što će pred dva svedoka izjaviti da je već sačinjeno pismeno pročitao, da je to njegova poslednja volja i potom se na pismenu svojeručno potpisati.
- Svedoci se istovremeno potpisuju na samom zaveštanju, a poželjno je da se naznači njihovo svojstvo svedoka.
Usmeno zaveštanje
- Zaveštalac može poslednju volju usmeno izreći pred tri istovremeno prisutna svedoka ako zbog izuzetnih prilika ne može sačiniti pismeno zaveštanje.
- Usmeno zaveštanje prestaje da važi po isteku trideset dana od dana prestanka prilika u kojima je sačinjeno.
- Svedoci pred kojima je zaveštalac usmeno izrekao svoju poslednju volju dužni su da bez odlaganja napismeno sastave zaveštaočevu izjavu i da je što pre predaju sudu, ili da je usmeno ponove pred sudom iznoseći pri tom kada je, gde i u kojim prilikama zaveštalac izrekao svoju poslednju volju.
- Izvršenje te dužnosti nije uslov punovažnosti usmenog zaveštanja.
Javnobeležničko zaveštanje
- Javnobeležničko zaveštanje sačinjava javni beležnik u obliku javnobeležničkog zapisa.
- Ako je nužni deo povređen zaveštanjem, isplata novčane protivvrednosti može se zahtevati u roku od tri godine od dana proglašenja testament.
Ugovor o ustupanju i raspodeli imovine za života može obuhvatiti samo ustupiočevu imovinu koja postoji u času ustupanja i raspodele, i to u celini ili pak delimično. Dakle , nije nužno da se rasporedi sva imovina.
Imovina koja je obuhvaćena ugovorom o ustupanju i raspodeli ne ulazi u zaostavštinu.
Punovažnost Ugovora o ustupanju i podeli imovine za života
Da bi ugovor bio punovažan, potrebno je da se sa ustupanjem i raspodelom saglasile svi ustupiočevi potomci koji će po zakonu biti pozvani da ga naslede.
Ako neki potomak nije dao saglasnost za ustupanje i raspodelu imovine, može je dati naknadno, stim da je onda drugačija njegova priroda.
Kad se sa ustupanjem i raspodelom nije saglasio neki od potomaka koji je postao naslednik, delovi imovine koji su ustupljeni ostalim naslednicima smatraju se kao poklon.
Ugovor je punovažan i ako potomak koji nije dao saglasnost, umre pre ustupioca ili se odrekne nasleđa ili je nedostojan a ne ostavi potomstvo.
Razlog zašto se u praksi ovaj ugovor nezaključuje je, nedostak saglasnosti jednog od naslednika za raspodelu, jer u tom slučaju se menja njegovo dejstvo.
Pravo uživanja i Doživotno izdržavanje za ustupioca
Pri ustupanju i raspodeli, ustupilac može za sebe ili svog bračnog druga, ili za oboje, ili za kog drugog zadržati pravo uživanja na svim ili nekim ustupljenim dobrima, može ugovoriti doživotnu rentu u stvarima ili novcu, doživotno izdržavanje ili kakvu drugu naknadu.
Bračni drug ustupioca
Ustupilac može ugovorom obuhvatiti i svog bračnog druga, ako se bračni drug saglasi, i tada on ima isti položaj kao i ustupiočevi potomci.
Kad bračni drug nije obuhvaćen ustupanjem i raspodelom, njegovo pravo na nužni deo ostaje nedirnuto, a delovi ustupiočeve imovine koji su razdeljeni njegovim potomcima smatraju se kao poklon.
Prednosti Ugovora o ustupanju i raspodeli imovine za života
Ugovorom se mogu obezbediti prava za ustupioca, plodouživanja nepokretnosti iako nije više u njegovom vlasništvu, plaćanje određenog mesečnog iznosa u novcu ili stvari do kraja života, doživotno izdržavanje ili pak kakvu drugu naknadu.
Dakle, brojne su prednosti, kako za naslednike, tako i za ustupioca u vidu vidova zaštite. Najpre transparetno se uređuje raspodela imovine za života, sa čim su svi saglasni, dok se ustupilac može obezbediti finansijski ili na drugi način u pravima, iako više nije vlasnik imovine.
Nelegalizovane nepokretnosti
Pored pravnih aspekata aspekata oba pravna posla, postoji još jedna okolnost koja utiče na izbor, a to je da se nelegalizovane nepokretnosti ne mogu prometovati. Šta to znači u praksi? Ukoliko Vam je pokrenut postupak ozakonjenja za nepokretnost i nije okonačan, nije moguće da se ugovorom o ustupanju i raspodeli imovine ugovori prenos prava svojine na takvoj imovini, dok je moguće da takva nepokretnost bude unesena u zaostavštinu ostavioca testamentom.
Svaki konkretan slučaj zahteva detaljnu i pažljivu analizu svih dokumenata i činjenica pre pravnog saveta koji pravni posao je prikladan shodno željama strana i pozitivnim propisima, te Vam preporučujemo stručnu pomoć pri zaključenja pravnog posla iz razloga pravne sigurnosti.