Testament ili ugovor o doživotnom?
Kroz dugogodišnji rad sa klijentima nebrojano puta nam je postavljeno pitanje šta je naš savet, da li da se za imovinu koja ostaje kao zaostavština iza lica sačini testament ili Ugovor o doživotnom.
Zašto se uopšte postavlja ovo pitanje, s obzirom na nasledni postupak iza smrti lica?
Razlozi su brojni, određeni ljudi žele da urede imovinske odnose za života, ne ostavljajući naslednicima eventualno mogućnosti za razmiricu, dok opet drugi smatraju da ne trebaju svi zakonski naslednici da naslede ili da ne trebaju jednako da naslede.
Stoga se učestalo u praksi od laika čuje „Testament se može pobijati od strane nužnih naslednika, a Ugovor o doživotnom je neoboriv“
Najpre ćemo ukazati na značenje i pravnu prirodu ovih pravnih poslova.
Šta je testament? Značenje i pravna priroda testamenta
Testament je jednostrana, lična i uvek opoziva izjava volje za to sposobnog lica kojom ono raspoređuje svoju imovinu za slučaj smrti, u zakonom određenom obliku.
Testament može sačiniti lice koje je navršilo petnaest godina života i sposobno je za rasuđivanje.
Nužni naslednici
Nužno je da definišemo i zakonski pravni pojam nužnih naslednika.
Nužni naslednici su ostaviočevi: potomci, usvojenici i njihovi potomci, bračni drug, roditelji, usvojilac, braća i sestre, dedovi i babe i ostali preci.
Eventualni nužni naslednici
Usvojilac iz nepotpunog usvojenja, ostaviočeva braća i sestre, njegovi dedovi i babe i njegovi ostali preci nužni su naslednici SAMO ako su trajno nesposobni za privređivanje a nemaju nužnih sredstava za život.
Nužni naslednik može biti samo onaj ko je po zakonskom redu nasleđivanja pozvan na nasleđe.
Nužnim naslednicima pripada deo zaostavštine kojim ostavilac nije mogao raspolagati i koji se naziva nužnim delom.
Nužni deo i pravo naslednika na njega
Nužni deo potomaka, usvojenika i njegovih potomaka i ostaviočevog bračnog druga je polovina, a nužni deo ostalih nužnih naslednika je trećina dela koji bi svakom od njih pripao po zakonskom redu nasleđivanja.
Ako je nužni deo povređen zaveštanjem, isplata novčane protivvrednosti može se zahtevati u roku od tri godine od dana proglašenja testament. Isplatu novčane protivvrednosti, odnosno smanjenje zaveštajnih raspolaganja i vraćanje poklona mogu zahtevati nužni naslednici.
Ako ostaviočev potomak ili usvojenik koji nije zahtevao nužni deo umre pre isteka roka za postavljanje zahteva, to pravo pripada njegovim naslednicima, u roku od šest meseci od njegove smrti.
Zaključak o testamentu
Dakle, ne postoje uvek nužni naslednici koji bi mogli da pobijaju testament radi isplate nužnog dela, odnosno da su ovlašćeni da podnesu tužbu pred nadležnim sudom. Ukoliko roditelj odluči da ostavi kuću jednom detetu, a drugom ne, u tom slučaju imamo povredu nužnog dela, ali ukoliko pak ostavilac nema decu, nemamo povredu nužnog dela.
Kada ne postoje potomci, kao naslednici se javljaju braća i sestre, te u toj situaciji ukoliko ostavilac odluči da ostavi imovinu npr. setričini , sestra ostavioca nije nužni naslednik ako na njenoj strani nisu ispunjeni dodatni uslovi, a oni glase da je trajno nesposobna za privređivanje i da nema nužnih sredstava za život.
S tim da postoje mogućnosti i za isključenje i lišenje nužnih naslednika pod zakonom propisanim uslovima.
Šta predstavlja Ugovor o doživotnom izdržavanju?
Ugovorom o doživotnom izdržavanju obavezuje se primalac izdržavanja da se, posle njegove smrti ili za života, na davaoca izdržavanja prenese svojina tačno određenih stvari ili kakva druga prava, a davalac izdržavanja se obavezuje da ga, kao naknadu za to, izdržava i da se brine o njemu do kraja njegovog života i da ga posle smrti sahrani.
Ako što drugo nije ugovoreno, obaveza izdržavanja naročito obuhvata obezbeđivanje stanovanja, hrane, odeće i obuće, odgovarajuću negu u bolesti i starosti, troškove lečenja i davanja za svakodnevne uobičajene potrebe.
Imovina koja je predmet ugovora ne ulazi u zaostavštinu primaoca izdržavanja i njome se ne mogu namiriti nužni naslednici.
Mogućnost pobijanja testamenta radi isplate nužnog dela
Na zahtev zakonskih naslednika primaoca izdržavanja, sud može poništiti ugovor o doživotnom izdržavanju ako zbog bolesti ili starosti primaoca izdržavanja ugovor nije predstavljao nikakvu neizvesnost za davaoca izdržavanja.
Zaključak o ugovoru o doživotnom izdržavanju
Dakle, postoje okolnosti zbog kojih se ugovor o doživotnom izdržavanju može poništiti, ali činjenica je da imovina obuhvaćena njime, ukoliko je sačinjen u pozitivnim propisima, ne ulazi u zaostavštinu.
Često se u praksi javljaju situacije da je ponuda za zaključenje ovog ugovora nedopuštena , kada strane radi forme žele da zaključuje ugovor o doživotnom izdržavanju, dok se u praksi ne ispunjavaju obaveze na strani davaoca izdržavanja, što je razlog za pobijanje ugovora pred sudom.
Da li može nekretnina za koju je pokrenuta legalizacija da ide u ugovor o doživotnom izdržavanju?
Pored pravnih aspekata aspekata oba pravna posla, postoji još jedna okolnost koja utiče na izbor, a to je da se nelegalizovane nepokretnosti ne mogu prometovati. Šta to znači u praksi? Ukoliko Vam je pokrenut postupak ozakonjenja za nepokretnost i nije okonačan, nije moguće da se ugovorom o doživotnom izdržavanju ugovori prenos prava svojine na takvoj nepokretnosti, dok je moguće da takva nepokretnost bude unesena u zaostavštinu ostavioca testamentom.
Svaki konkretan slučaj zahteva detaljnu i pažljivu analizu svih dokumenata i činjenica pre pravnog saveta koji pravni posao je prikladan shodno željama strana i pozitivnim propisima, te Vam preporučujemo stručnu pomoć pri zaključenja pravnog posla iz razloga pravne sigurnosti.